you are currently viewing
Sailing

2014 Four Peaks Race 2014

2014 ABC Four Peaks Race: Hong Kong’s ultimate challenge for sailors and hill runners

Date: 18-19 January 2014 (Sat & Sun)

Other Arrangement:

The earlist ferry from ABC to MI will be 0730 am.

Supported by:

ENTRY LIST

Division A1

No. Boat Name Skipper's Name Sail No. Boat Type HKPN
1 Vineta Helmuth Hennig 2285 Marten 49 722
2 Mojito Simon Blore 1281 J/111 797
3 Tornado Raymond Wu 2002 Farr 30 803
4 Tipsy Easy Yong Kong Fan 2250 Beneteau First 50 818
5 Stella Roland Buser 2138 Sydney 38 819
6 Blackjack Glenn Smith 2121 Grand Soleil 45 832
7 Explorer Anthony Day 2289 XC50 834
8 Wicked Tristan Stewart 2171 MOD Mumm 36 836
9 Brizo Vittorio De Angelis 2105 Beneteau First 45 856
10 Whiskey Jack Nick Southward 2102 J109 860
11 Talking Head Tonny Chung 1995 Sydney 36 877
12 Kei Lun Richard van den Berg 1691 Beneteau First 45f5 883
13 Jarrah Bruce Perkins 2287 Salona 42 889
14 Andiamo Olivier Decamps 2119 Bermudian Sloop 880
15 Avant Garde Joshua Cole 2047 A40RC 944
16 Tardis Joachim Schmaltz 2016 Bavaria 42 961
17 Scintilla Tim Ridley 2083 Jeanneau SO 40.3 977
18 Taxi Dennis Chien 1047 Impala 996

 

Division A2

No. Boat Name Skipper's Name Sail No. Boat Type HKPN
1 The Farr Side Helmuth Hennig 254 Far 38 988
2 Darling Dean Chisholm 2107 Hanse 400 1007
3 GA Arthur Ho 1135 Dehler 34 1019
4 Fuzzy Duck Herman Wong 1493 M & W 34 1025
5 Red Kite Guillaume du Cheyron 2090 Columbia 30 1026

 

Division B

No. Boat Name Skipper's Name Sail No. Boat Type HKPN
1 White Crane Francois Najean 10405 Beneteau First 31.7 986
2 Levity Claude Wong 2267 J80 1000
3 Javelin Lewis Cerne 1529 J80 1005
4 FG3 Stephen Davies 2265 J80 1012
5 No One Else Ng Wing Hung 1698 J35 1022
6 Banter Rob Sallons 2171 Beneteau First 31.7 1034
7 Vega Ben Li 2335 Jeanneau SO 36i 1036
8 Ate Mark Ashton 1040 Catamaran 1045
9 La Bohème Daniel Pontonnier 2353 Hanse 375 1055
10 Golden Delight Fred Lung 539 Nicholson 33 1084
11 Koala Steve Metz 2359 Alden Malabar Junior 1206
12 Ragamuffin Stephen Hilton 9935 Taipan 28 1302

 

IRC Div A Class I  Revised 16:38 17 Jan

No. Boat Name Skipper's Name Sail No. Division Boat Type IRC
1 Vineta Helmuth Hennig 2285 A1 Marten 49 1.247
2 Tipsy Easy Yong Kong Fan 2250 A1 Beneteau First 50 1.123
3 Blackjack Glenn Smith 2121 A1 Grand Soleil 45 1.109
4 Stella Roland Buser 2138 A1 Sydney 38 1.098
5 Mojito Simon Blore 1281 A1  J/111 1.097
6 Jarrah Bruce Perkins 2287 A1 Salona 42 1.094
7 Avant Garde Joshua Cole 2047 A1 A40RC 1.093
8 Explorer Anthony Day 2289 A1 XC50 1.089
9 Wicked Tristan Stuart 2171 A1 MOD Mumm 36 1.081
10 Tornado Raymond Wu 2002 A1 Farr 30 1.073
11 Kei Lun Richard van den Berg 1691 A1 Beneteau First 45f5 1.053
12 Andiamo Olivier Decamps 2119 A1 Bermudian Sloop 1.036
13 Talking Head Tonny Chung 1995 A1 Sydney 36 1.030
14 Whiskey Jack Nick Southward 2102 A1 J109 1.020
15 Taxi Dennis Chien 1047 A1 Impala 0.889

 

J80

No. Boat Name Skipper's Name Sail No.
1 Levity Claude Wong 2267
2 Javelin Lewis Cerne 1529
3 FG3 Stephen Davies 2265

 

Significant changes to Rules for 2014

1.6 Safety: boat designs and compliance; headlamps in transfer craft
1.8.2 Crews: lower age limitation
1.9 Divisions and classes
1.11 Position checks
1.14 Penalties: examples
2.8 TRANSFER OF SHORE PARTIES
2.11 Power: use and declarations


Downloads:

History - 30 Years in Print (by Fragrant Harbour)

Past Race
2015 Four Peaks Race
2014 Four Peaks Race
2013 Four Peaks Race
2012 Four Peaks Race
2011 Four Peaks Race
2010 Four Peaks Race
2009 Four Peaks Race