you are currently viewing
Sailing

Waglan Series 2011 - 2012

Waglan Series 2011 - 2012  

  • Notice of Race, click HERE [PDF, 485KB]  
  • Notice of Race Amendment 1 click HERE [PDF, 24KB]
  • Notice of Race Amendment 2 click HERE [PDF, 28KB]

Race Dates

Waglan Series 1 23 Oct 11 Sun Provisional Result HERE [PDF, 18KB] 
Waglan Series 2 6 Nov 11 Sun Provisional Result HERE [PDF, 17KB]
Waglan Series 3 27 Nov 11  Sun Provisional Result HERE [PDF, 18KB] 
Waglan Series 4 11 Dec 11 Sun Provisional Result HERE [PDF, 18KB]
Waglan Series 5 11 Dec 11 Sun Provisional Result HERE [PDF, 17KB]
1st Mini Series Overall Result Result HERE [PDF, 10KB]
Waglan Series 6 15 Jan 12 Sun Provisional Result HERE [PDF, 145KB]
Waglan Series 7 12 Feb 12 Sun Provisional Result HERE [PDF, 20KB]
Waglan Series 8 26 Feb 12 Sun Provisional Result HERE [PDF, 20KB]
Waglan Series 9 26 Feb 12 Sun Provisional Result HERE [PDF, 19KB]
Waglan Series 10 11 Mar 12 Sun Provisional Result HERE [PDF, 37KB]
2nd Mini Series Overall Result New Result HERE [PDF, 14KB]
Waglan 2011-2012 Overall Results New Result HERE [PDF, 14KB]

 

Entry List

Waglan Series 1: 23 October 2011 (Sun)

  Boat Name Skipper's Name Sail No.
1 Crystal Bernd Hanemann 2118
2 Red Kite  Guillaume du Cheyron 2090
3 Kei Lun Richard van den Berg HKG1691
4 Elektra   M. Liedts 2183
5 Redeye  Paul Leese/ Wayne Thompson HKG280
6 FG3    Stephen Davies 2265
7 Thea Stephen Vine HKG2066
8 Yacht O Gordon Tso HKG2110
9 Jailbreaker Michael Tsui HKG1530
10 May 13 Lonny Chen HKG2231
11 JeNa PaBe Ben Chong HKG2253
12 Javelin Ivy Lau HKG1529
13 Surfdude Steve Ho HKG1345
14 Diamond Queen    Charles Lam HKG2060
15 Chota Scye Dennis Tin HKG2036


WaglanSeries 2: 6 November 2011 (Sun)

  Boat Name Skipper's Name Sail No.
1 Red Kite Guillaume du Cheyron 2090
2 Kei Lun Richard van den Berg HKG1691
3 Crystal Bernd Hanemann 2118
4 Elektra  M. Liedts 2183
5 Redeye Paul Leese/ Wayne Thompson HKG280
6 FG3  Stephen Davies 2265
7 Thea Stephen Vine HKG2066
8 Chota Scye Dennis Tin HKG2036
9 Yacht O Gordon Tso HKG2110
10 JeNa PaBe Ben Chong HKG2253


Waglan Series 3: 27 November 2011 (Sun)

  Boat Name Skipper's Name Sail No.
1 Red Kite Guillaume du Cheyron 2090
2 Kei Lun Richard van den Berg HKG1691
3 Crystal Bernd Hanemann 2118
4 Elektra M. Liedts 2183
5 Redeye Paul Leese/ Wayne Thompson HKG280
6 FG3 Stephen Davies 2265
7 Thea Stephen Vine HKG2066
8 Diamond Queen Charles Lam HKG2060
9 Chota Scye Dennis Tin HKG2036
10 Yacht O Gordon Tso HKG2110
11 JeNa PaBe Ben Chong HKG2253
12 Javelin Ivy Lau HKG1529


Waglan Series 4 & 5: 11 December 2011 (Sun)

  Boat Name Skipper's Name Sail No.
1 Red Kite Guillaume du Cheyron 2090
2 Kei Lun Richard van den Berg HKG1691
3 Crystal Bernd Hanemann 2118
4 Elektra M. Liedts 2183
5 Redeye Paul Leese/ Wayne Thompson HKG280
6 FG3 Stephen Davies 2265
7 Chota Scye Dennis Tin HKG2036
8 Yacht O Gordon Tso HKG2110
9 Diamond Queen Charles Lam HKG2060
10 Chasse Spleen Philippe Delorme  
11 Javeline Ivy Lau HKG1529
12 Wicked Tristan Stewart HKG2171
13 Jelignite Bruce Perkins HKG1428
14 JeNa PaBe Ben Chong HKG2253


Waglan Series 6: 15 January 2012 (Sun)

  Boat Name Skipper's Name Sail No.
1 Red Kite Guillaume du Cheyron 2090
2 Kei Lun Richard van den Berg HKG1691
3 Crystal Bernd Hanemann 2118
4 Elektra M. Liedts 2183
5 Redeye Paul Leese/ Wayne Thompson HKG220
6 FG3 Stephen Davies 2265
7 Thea Stephen Vine HKG2066
8 Chota Scye Dennis Tin HKG2036
9 Yacht O Gordon Tso HKG2110
10 Diamond Queen Charles Lam HKG2060
11 Jailbreaker Michael Tsui HKG1530
12 Javelin Ivy Lau HKG1529
13 Tornado 2 YK Szeto HKG2201
14 JeNa PaBe Ben Chong HKG2253
15 Boadicea Mike Delaney 138925
16 Chasse Spleen Philippe Delorme HK290


Waglan Series 7: 12 February 2012 (Sun)

  Boat Name Skipper's Name Sail No.
1 Red Kite Guillaume du Cheyron 2090
2 Kei Lun Richard van den Berg HKG1691
3 Crystal Bernd Hanemann 2118
4 Elektra M. Liedts 2183
5 Redeye Paul Leese/ Wayne Thompson HKG220
6 FG3 Stephen Davies 2265
7 Thea Stephen Vine HKG2066
8 Chota Scye Dennis Tin HKG2036
9 Yacht O Gordon Tso HKG2110
10 Boadicea Mike Delaney 138925
11 Cata Kam Loong (First 40.7) Richard Kay & Andrew Kay HKG2011
12 Jailbreaker Michael Tsui HKG1530
13 JeNa PaBe Ben Chong HKG2253
14 Diamond Queen Charles Lam HKG2060
15 Bleu De Toi Gregg Daffner HK2155


Waglan Series 8 & 9: 26 February 2012 (Sun)

  Boat Name Skipper's Name Sail No.
1 Red Kite Guillaume du Cheyron 2090
2 Kei Lun Richard van den Berg HKG1691
3 Crystal Bernd Hanemann 2118
4 Elektra M. Liedts 2183
5 Redeye Paul Leese/ Wayne Thompson HKG280
6 FG3 Stephen Davies 2265
7 Thea Stephen Vine HKG2066
8 Chota Scye Dennis Tin HKG2036
9 Yacht O Gordon Tso HKG2110
10 Boadicea Mike Delaney 138925
11 Jelignite Bruce Perkins HKG1428
12 Cata Kam Loong (First 40.7) Richard Kay & Andrew Kay HKG2011
13 Speedy Gonzales Garry Smith 7501
14 Tipsy Frenz NL Chan HKG1992
15   Kenny Yim 8135
16 JeNa PaBe Ben Chong HKG2253
17 Hana Fe Lange Hans HKG283
18 Wicked Tristan Stewart HKG2171
19 Diamond Queen Edgar Tetums HKG2060

 

Waglan Series 10: 11 March 2012 (Sun)

  Boat Name Skipper's Name Sail No.
1 Red Kite Guillaume du Cheyron 2090
2 Kei Lun Richard van den Berg HKG1691
3 Crystal Bernd Hanemann 2118
4 Elektra M. Liedts 2183
5 Redeye Paul Leese/ Wayne Thompson HKG280
6 FG3 Stephen Davies 2265
7 Thea Stephen Vine HKG2066
8 Chota Scye Dennis Tin HKG2036
9 Yacht O Gordon Tsoi HKG2110
10 Boadicea Mike Delaney 138925
11 Cata Kam Loong (First 40.7) Richard Kay & Andrew Kay HKG2011
12 Speedy Gonzales Garry Smith 7501
13 Diamond Queen Edgar Tetums HKG2060
14 The Farr Side John Berry HKG254
15 JeNa PaBe Ben Chong HKG2253
16 May 13 Lonny Chen HKG2231
17 HanaFe Lange Hans HKG283
18 Chasse Spleen Philippe Delorme HK290

 

 

10-11 Waglan Series Race
09-10 Waglan Series Race
08-09 Waglan Series Race